Zegarki szwajcarskie — wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Szwajcaria to prawdziwa stolica zegarmistrzostwa. W tym kraju swoją siedzibę mają najbardziej prestiżowe marki czasomierzy, a ich tradycje rzemieślnicze sięgają XIX wieku. Ale co tak naprawdę znaczy dziś “szwajcarski zegarek” i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Szwajcarskie zegarki — gwarant najwyższej jakości
Zegarki szwajcarskie cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Uznawane za doskonały przykład zegarmistrzowskiej sztuki, cechują się precyzyjnym działaniem i wysoką jakością użytych materiałów. W szczególny sposób cenione są modele mechaniczne, dające wyraz bogatej rzemieślniczej tradycji. Utrzymane najczęściej w klasycznej stylistyce, zachwycają dbałością wykonania i bogatymi zdobieniami w postaci pasów genewskich, giloszowań lub szlifów słonecznych. Noszone na nadgarstku zegarki szwajcarskie stanowią współcześnie synonim prestiżu i dobrego stylu. Z jednej strony dopełniają eleganckiego wyglądu, a z drugiej strony wpływają pozytywnie na wizerunek jego właściciela.
Dlaczego zegarki szwajcarskie są tak popularne? Zarys historii
Szwajcaria ma długą, szanowaną historię w dziedzinie zegarmistrzostwa – obejmującą ponad 500 lat. Początek jej legendy przypada na XV wiek kiedy radykalni kalwiniści zabronili tworzenia i noszenia wyrobów biżuteryjnych. Wyjściem dla miejskich jubilerów z tej trudnej sytuacji okazała się luka w regule Calwina dozwalajaca wytwarzanie przedmiotów użytkowych, do których zaliczano zegarki. Wyrobnicy, przenosząc swoje umiejętności z biżuterii na misternie zaprojektowane koperty zegarków, zaczęli tworzyć prawdziwe imperium zegarmistrzowskie.
Powolna ekspansją bogato zdobionych zegarków o świetnych mechanizmach, zaczęła przynosić Szwajcarii coraz więcej chluby. W szybkim tempie zaczęły powstawać coraz nowe zakłady zegarmistrzowskie, które prześcigały się w innowacyjnych rozwiązaniach. Dziś wiele powszechnie stosowanych patentów, ma swoje źródło właśnie w tym kraju. Na przykład tarcza zegarka z szafirowego kryształu — obecnie standard trwałości, została po raz pierwszy zapoczątkowana przez kultowego zegarmistrza Jaegera-LeCoultre'a prawie 100 lat temu. Pomimo tzw. kryzysu kwarcowego w XX wieku, szwajcarska branża przetrwała i na nowo się odradza. Aktualnie światowa produkcja czasomierzy w tym kraju przekracza 50%, czyniąc z niego jeden z najważniejszych ośrodków zegarmistrzowskich na świecie.
Zegarek Swiss Made — co to znaczy?
Każdy szwajcarski zegarek oznaczony jest napisem “Swiss made”, potwierdzającym najwyższą jakość i precyzję działania modelu. Ta regulowana przez prawo sygnatura, określa pochodzenie mechanizmu oraz jego innych komponentów. Po raz pierwszy wykorzystano ją w 1922 roku, kiedy Szwajcarzy zaczęli eksportować swoje czasomierze do Ameryki. Dziś, aby model mógł przyjąć takie oznaczenie musi spełniać cały szereg wymagań. Zgodnie z prawem znaków towarowych z 2017 roku, szwajcarski zegarek Swiss Made to taki, którego:
-
mechanizm jest szwajcarski
-
zegarek został złożony w całości w Szwajcarii
-
kontrola została przeprowadzona w Szwajcarii
-
minimum 60% całkowitych kosztów produkcji zegarka poniesiona została w Szwajcarii
Prestiżowy Certyfikat COSC
Jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień zegarków jest COSC. Wydawany przez Oficjalny Szwajcarski Instytut Testowania Chronometrów certyfikat stanowi potwierdzenie precyzji i dokładności mechanizmu. Aby dany model mógł oficjalnie zostać uznany za chronometr, musi przejść przez szereg rygorystycznych testów. Przez 16 dni mierzona jest dokładność chodu mechanizmu w pięciu różnych położeniach oraz różnych temperaturach. Średnia dzienna stawka może wynosić tylko od -4 s do +6 s. a wahania spowodowane zmianą temperatury mogą mieć co najwyżej: +/- 0,6 sekundy. Zegarki COSC cieszą się dużym uznaniem wśród kolekcjonerów i znawców branży. Wysoka precyzja pomiaru to bowiem prestiż, na które mogą pozwolić sobie tylko najlepsze zegarki szwajcarskie.